Optymalizacja strony to proces polegający na dostosowaniu strony pod konkretny cel. Może być dostosowana pod wymagania wyszukiwarek internetowych (pod działania SEO), jak i potrzeb użytkowników (pod user experience i łatwość przeglądania strony). Działania związane z optymalizacją zawsze zaczyna się od audytu strony i weryfikacji co stanowi problem i które elementy wymagają poprawy.
Poniżej przedstawiamy nasze ostatnie realizacje na polepszenie szybkości ładowania stron.
Szybkość ładowania strony
Termin ten ustala ogólny czas naliczany od momentu kliknięcia strony www, aż do jej całkowitego załadowania. Ten współczynnik pokazuje, jak szybko użytkownicy mogą zobaczyć treści na stronie i z nich skorzystać. Im krótszy czas uzupełnienia się wyglądu witryny, tym lepiej. Wg dość rygorystycznych wytycznych od Google strona uchodzi za szybką, jeśli wczytuje się poniżej 1 sekundy, oraz za przeciętną, jeśli wczytuje się poniżej 2,5 sekund.
Brak optymalizacji strony wpływa na widoczność witryny w sieci (pozycjonowanie). Szybkość ładowania strony to oficjalny czynnik rankingowy Google dlatego jeśli ktoś chce znaleźć się wysoko w wynikach wyszukiwania, musi zainwestować w działania polepszające wczytywanie strony. Szybkość działania witryny przekłada się również na doświadczenia użytkowników i ma realny wpływ na konwersję. Warto o to zadbać przed promowaniem strony sklepu, który może nie spełniać oczekiwań klientów.
Na szybkość ładowania strony wpływa wiele czynników takich jak:
- optymalizacja obrazów,
- poprawność kodu html,
- mnogość funkcji i ilość zainstalowanych wtyczek,
- dobór odpowiedniego serwera (usługa hostingu),
- przeładowanie folderów z plikami ze strony www (w tym usuwanie niepotrzebnych materiałów).
Na rynku znajduje się wiele programów do odczytu szybkości ładowania strony. W naszym odczuciu najbardziej miarodajnym narzędziem jest GTmetrix, który opiera się o wytyczne Google Page Speed i YSlow. Korzystając z niego dowiemy się jaka jest waga i czas ładowania strony oraz jakie błędy warto poprawić, w celu uzyskania lepszych efektów.
Poniżej przykłady stron internetowych, gdzie byliśmy odpowiedzialni za optymalizację.
W ramach tej usługi zajęliśmy się:
- wstępne ładowanie mapy witryny (ang. citemap preloading),
- kompresja GZIP, nagłówki Expires, etagi co zmniejsza użycie transferu oraz ułatwia renderowanie,
- pamięcią podręczną przeglądarki,
- optymalizacją bazy danych,
- opóźnieniem ładowania JS,
- optymalizacją czcionek Google,
- wstępne pobieranie DNS.
Nowa strona z 2022 roku
Wyniki strony internetowej stworzonej w 2022 roku. Po prawej stronie wyniki przed optymalizacją, po lewej po naszej ingerencji.
Strona z 2018 rok
Wyniki przed optymalizacją:
Wyniki po optymalizacji:
Jak widać na powyższych screenach w znaczący sposób polepszyliśmy szybkość wczytywania stron oraz wpłynęliśmy na jej wydajność.
Nasze wsparcie:
Jeśli widzisz, że Twoja strona wolno działa i chcesz ją poprawić – chętnie pomożemy. Do swojej oferty dodaliśmy usługę wsparcia IT, gdzie zajmujemy się cykliczną aktualizacją serwisu internetowego. W ramach tego wsparcia zajmiemy się również optymalizacją strony.