Blog

Co wybrać? Strona z szablonu czy projektu graficznego?

Każde z rozwiązań dotyczące wyglądu strony www ma swoje wady i zalety. Ważne jest, żeby dobrać je pod indywidualne oczekiwania i potrzeby.

Decydując się na nową stronę lub sklep internetowy trzeba już na początku wiedzieć jakie mamy wobec niej oczekiwania. Zarówno dotyczy to celu posiadania strony (np. informacyjna, sprzedażowa), jak i wymagań co do jej wyglądu. Jeśli chodzi o layout to strona www może zostać wykonana albo z szablonu (gotowy motyw, którego można dostosować) albo z projektu graficznego (współpraca z grafikiem przy tworzeniu projektu od podstaw). To dość trudna decyzja, przed którą stoją Klienci, dlatego przygotowaliśmy zestawienie zalet i wad obu rozwiązań. Poniżej nasza lista.

Strona www z szablonu

Zalety szablonu:

 • Duży wybór – dużą zaletą tego rozwiązania jest mnogość dostępnych szablonów stron lub sklepów internetowych. To duże ułatwienie dla Klientów, którzy nie wiedzą do końca jakie mają oczekiwania co do wyglądu serwisu. To gwarancja, że każdy znajdzie coś odpowiedniego pod siebie i potrzeby marki.
 • Szybkość – strony www z szablonów to gwarancja szybkiego wdrożenia. Wynika to z tego, że odchodzi etap tworzenia makiet, docelowego projektu graficznego oraz pocięcia szablonu. Wybrany motyw strony zostaje od razu przekazany do programisty, który zajmuje się jego dostosowaniem. To zaoszczędzi sporo pracy.
 • Mniejszy koszt – jedną z największych zalet tego rozwiązania jest jego cena. Ze względu na to, że ta metoda nie wymaga tak dużego nakładu pracy oraz czasu, jest to ekonomiczna wersja.

Wady szablonu:

 • Kompromis – wybór tej opcji wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Nie wszystko będzie można dostosować pod swoje potrzeby lub zmiana ich będzie wiązała się ze sporym kosztem.
 • Powtarzalność – wybierając popularny szablon strony www, istnieje możliwość znalezienia serwisów o podobnym układzie. W internecie mogą znaleźć się witryny o prawie identycznym wyglądzie. Nawet w tej samej branży.
 • Pozycjonowanie – na etapie wyboru szablonu, należy zwrócić uwagę na to jak jest zoptymalizowany. Jeśli ktoś pominie ten fakt, może się okazać, że po oddaniu gotowej strony, nie spełnia ona podstawowych warunków pod wyszukiwarkę. To może generować spory dodatkowy koszt.

Strona www z projektu graficznego

Zalety:

 • Innowacyjność – strona z dedykowanego projektu graficznego zapewnia oryginalny wygląd. Coś nieszablonowego, stworzonego pod konkretnego Klienta. Stronę tworzy się od podstaw, od samych makiet (rozłożenia elementów), a następnie tworzy się pod to projekt docelowy. To gwarantuje, że nie znajdzie się drugiej takiej samej strony www w Internecie.
 • Personalizacja – wybierając to rozwiązanie wiemy, że strona zostanie stworzona pod indywidualne preferencje i potrzeby Klienta. Można łączyć kilka różnych elementów, które najbardziej podobają się odbiorcy (oczywiście zgodnie z panującymi zasadami projektowania). To rozwiązanie jest szyte na miarę.
 • Pozycjonowanie – tworząc stronę od początku, zaczynamy od czystej karty. Również pod względem optymalizacji. Wykonawca jest w stanie kontrolować ułożenie i wyeliminować wiele błędów szablonowych co pozwoli lepiej wypozycjonować serwis.

Wady:

 • Długie oczekiwanie – tworząc stronę z pomocą grafika, należy wziąć pod uwagę czas realizacje. Cały proces potrzebuje więcej uwagi, a to przekłada się na dłuższy czas tworzenia. Należy wziąć pod uwagę okres konsultacji, pracy projektanta graficznego, poprawek. Dodatkowo projekt trzeba pociąć przed wdrożeniem do HTML. Dlatego decydując się na tą opcję należy uzbroić się w cierpliwość.
 • Większy koszt – jeśli mówimy o większym nakładzie czasowym na projekt, jest to jednoznaczne z większym nakładem finansowym. Wiąże się to z zaangażowaniem większej ilości pracowników i większą ilością ich pracy. Strona internetowa z projektu graficznego to najczęściej 2-3 razy droższy wydatek.
 • Zmiany – po akceptacji projektu nowe zmiany będą wiązały się z dodatkowym kosztem.

Mamy nadzieje, że nasze zestawienie pomoże przy wyborzu konkretnej formy współpracy przy wyglądzie strony www. Jeśli już wiesz na co chcesz się zdecydować – chętnie pomożemy przy stworzeniu strony lub sklepu internetowego.