Blog

Dlaczego warto aktualizować WordPressa?

Na każdym urządzeniu warto robić cykliczny przegląd i aktualizację. Ta sama zasada tyczy się stron internetowych. Poniżej przeczytasz dlaczego warto aktualizować Wordpressa i wtyczki.

Na wstępie chcemy wyjaśnić co kryje się pod terminem aktualizacji strony. Jest to zmiana wersji systemu CMS (WordPress), wersji PHP oraz aktualizacja wtyczek i szablonu (motywu).

Dlaczego warto aktualizować stronę?

WordPress jest jednym z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią. Ze względu na to, że jest tak chętnie wykorzystywany, ciągle się zmienia, a wielu developerów dba o poprawne jego funkcjonowanie. To właśnie te zmiany powodują, że warto aktualizować swoją stronę o nowe wersje, które usprawniają działania systemu. Najważniejszym jednak argumentem przemawiającym za cykliczne aktualizacje jest bezpieczeństwo strony www. Nieaktualne wersje stanowią “furtkę” dla ataków i wirusów.

Jakie mogą być konsekwencje nieaktualizowania strony?

  • nieautoryzowanej modyfikacji plików strony co uniemożliwi poprawne korzystanie z platformy. W najgorszym wypadku nie będzie możliwe odzyskanie dostępów i serwis będzie trzeba zbudować na nowo,
  • z domeny może być wysyłany spam lub wysyłane wiadomości z firmowych skrzynek będą wpadały do spamu lub będą blokowane,
  • strona będzie “sypała” błędami co utrudni korzystanie z niej,
  • pojawią się niepożądane wpisy na stronie – najczęściej w sekcji blog lub aktualnościach,
  • osoby niepowołane będą miały dostęp do strony, co spowoduje wyciek danych Twoich klientów.

Kiedy warto aktualizować stronę?

Stronę i wtyczki najlepiej aktualizować cyklicznie. Im częściej, tym lepiej. Przed aktualizacją koniecznie wykonaj kopię zapasową plików i bazy danych. Pamiętajmy jednak, żeby zachować przy tym zdrowy rozsądek i wdrożyć odpowiednie mechanizmy lub procedury. Aktualizację najlepiej wykonać, kiedy na stronie jest najmniejszy ruch. Dzięki temu zminimalizuje to wpływ na Twoich klientów/odbiorców. Ważne jest jest również ewentualne wsparcie agencji, hostingodawcy – dlatego sprawdź godziny pracy suportu. Nie rekomendujemy wykonywanie aktualizacji w piątek po 17 🙂

Jak aktualizować stronę?

Aktualizacja strony obarczona jest pewnym ryzykiem. Warto na wstępnie ustalić sobie plan działania w sytuacji jeśli coś pójdzie nie tak. O czym warto pamiętać?

  • najlepiej jest mieć wersję testową serwisu, na której można dokonywać próbnych zmian,
  • przed rozpoczęciem aktualizacji należy wykonaj backup strony (pliki strony wraz z bazą danych). Dzięki temu łatwiej będzie odzyskać jej poprzednią wersję,
  • po aktualizacji wykonaj testy – dokładnie zweryfikuj, czy wszystko zostało wykonane prawidłowo i czy strona działa poprawnie. W razie potrzeby należy wykonać niezbędne naprawy.

Warto jednak zwrócić uwagę, że nieumiejętne aktualizowanie strony może spowodować problemy z wyświetlaniem się strony. Mogą nadpisać się zbędne linijki kodu lub niektóre funkcje przestaną poprawnie działać. Wersja PHP może być nieodpowiednia dla nowo zaktualizowanego oprogramowania i powodować problemy z jego funkcjonowaniem. Należy wówczas zmienić wersję PHP na wyższą.

Nasze wsparcie:

 Jeśli nie czujesz się na siłach przy aktualizacji własnej strony www – chętnie pomożemy. Do swojej oferty dodaliśmy usługę wsparcia IT, gdzie zajmujemy się cykliczną aktualizacją serwisu internetowego. W ramach naszych pakietów monitorujemy również dostępność strony (24h przez 7 dni w tygodniu) oraz pomożemy zoptymalizować jej działanie.