W naszym odczuciu firmy już dawno powinny zrozumieć trend, jakim jest bycie w sieci wyszukiwania organicznej lub płatnej. Każda osoba sprzedająca swoje usługi korzysta lub korzystała z jakiejś formy marketingu internetowego i kierowała ruch do strony internetowej, serwisu, sklepu internetowego lub aplikacji mobilnej. Wszystko oczywiście zależy od targetu szukanego potencjalnego klienta.
Pomijając proste strony internetowe oraz sklepy internetowe, bo dla tej części firm też świadczymy usługi, lecz do tego wykorzystujemy inny zespół specjalistów, to na rynku wzrosło zapotrzebowanie na aplikacje dedykowane. Przez słowo dedykowane mam na myśli systemy tworzone, aby rozwiązywać aktualne i przyszłe potrzeby firmy.
Firmy potrzebują rozwiązań dedykowanych bo każda ma inne potrzeby i cele do zdobywania. Tworzone aplikacje przez zespół programistów o pewnych kompetencjach spełniają najwyższe wymogi klienta i standardy panujące w technologiach wykorzystanych w takim systemie. Właśnie przez wysokie potrzeby i standardy powstały zespoły programistów o pewnych umiejętnościach nabytych, które nazywamy software house.
Odpowiadając na pytanie co to jest software można kierować się określeniem.:
To zespół osób o skończonych kompetencjach umożliwiających rozwiązanie problemów danej firmy przez stworzenie i dostarczenie dedykowanego rozwiązania.
Oczywiście to rozwiązanie lub ta aplikacja odpowiadać będzie potrzebom tylko jednej firmy. Jeśli zdarzy się inaczej to mamy już do czynienia z modelem SaaS (Software as a Service).
Software house w czym może pomóc
Osoby udające się do software house powinny mieć przemyślane potrzeby i problemy do rozwiązania. Zdarza się, że klienci często potrzebują prostych rozwiązań i z uwagi na trend trafiają do nas. Zostają przez nas oczywiście obsłużeni, bo tworzymy i takie rozwiązania. Natomiast nasz zespół jest przygotowany, aby dostarczyć więcej niż tylko stronę internetową. Klasyfikujemy potrzeby i dostosowujemy rozwiązanie technologicznie do potrzeb obecnych, ale też przyszłych określając z klientem budżet.
Przykładem jest zwykły blog na WordPress, odwiedza go 1000 osób miesięcznie i nie ma tu problemu. Po 3 latach odwiedza go już 2 000 000 użytkowników i zaczynają się schody odnośnie do aktualizacji, implementacji nowych funkcjonalności, bo dodatkowe wtyczki są zasobożerne.
Klient przecież planował taki wzrost ruchu prawda, pozyskać taki ruch to już spore wyzwanie, musiał prężnie działać w kanałach social media oraz przygotowywać prężnie dobry content. Gdyby wcześniej udał się do software house i przedstawił plan wzrostu, określił przyszłe potrzeby, nie byłoby problemu. Podstawowymi potrzebami przy takim ruchu to integracja z systemem wysyłki e-mail oraz powiadomienia push, nawet jakiś system do afiliacji, mam tu na myśli sprzedaż produktów. Te wszystkie funkcjonalności na dedykowanym rozwiązaniu już by czekały tylko do włączenia. Nie wspominam nawet o optymalizacji szybkości ładowania, aby nie przeciążać serwera. Pewnie, są duże serwisy na WordPress, ale pod maską mają pełno optymalizacji wykonanych przez doświadczonych programistów, zapewne dedykowany software house dla WordPress.
Właśnie takie software house, które są ukierunkowane na pewne technologie i działania dają przewagę przy tworzeniu aplikacji dedykowanych względem konkurencji. Zwłaszcza to działa przy większych e-commerce, gdzie do optymalizacji są ścieżki zakupowe, szybkość ładowania, przemyślany user expirience, najwyższe optymalizacje dla wyszukiwarki lub ułatwienie pracy na magazynie sklepu. Decyzje podejmowane mają ogromny wpływ na sprzedaż w takich sklepach.
Doradztwo i planowanie w połączeniu z kompetencjami software house dają rezultaty.
Czym się kierować wybierając software house dla swojej firmy?
Powtarzamy naszym klientom, że wszystko ma swoją cenę, można ją tylko optymalizować i planować przyszłe nowe funkcjonalności. Nikt na początku nie potrzebuje wszystkiego na raz :). Preferowanym modelem przez nas jest oddanie aplikacji dedykowanej w etapach. Daje to duże możliwości zejścia z początkowych kosztów i przyspiesza pierwszą działającą wersję oprogramowania. Warto określić z obu stron termin oddania realizacji lub etapów oraz pełny zakres funkcjonalności co przekłada się na końcowy koszt i ma wpływ na pewny budżet.