Tworzenie sklepów internetowych – proces
Tworzymy sklepy internetowe na indywidualnych projektach graficznych oraz z szablonów dostosowując je do branży i brandu marki. Odpowiedni wygląd (szata graficzna) jest tylko częścią sukcesu sprzedażowego.
W internecie mamy masę sklepów internetowych wyglądających dość słabo, ale spełniających swoją funkcję sprzedażową.
- Analiza
- Budowa sklepu
- Integracje
- Bezpieczeństwo
- E-prawo
- Wdrożenie
i uruchomienie
1Analiza potrzeb użytkowników sklepu internetowego oraz konkurencji
Pierwszym krokiem przy budowie nowego sklepu internetowego powinna być refleksja odnośnie do obecnej konkurencji na rynku tej fizycznej (stacjonarne) oraz internetowej (online).
Udając się do firmy bez szczegółowej weryfikacji rynku, nawet najlepsze wykonanie sklepu internetowego przy spełnieniu wszystkich najlepszych rekomendacji co do poruszania się po sklepie użytkowników nie zapewni sukcesu sprzedażowego. Na markę pracuje się wiele lat, użytkownicy nie chętnie zmieniają swoje przyzwyczajenia więc ciężko o szybki wzrost sprzedaży u nowych kupujących z ruchu organicznego.
Oczywiście zawsze zalecam po wykonaniu sklepu internetowego uruchomienie kampanii sprzedażowej w Google Ads. Dlaczego? Jest to najszybsza forma testowa, aby określić jak wygląda sesja użytkownika i drożność ścieżki zakupowej. Oprócz tego weryfikujemy szybki zwrot z inwestycji w sklep, towar i czas poświęcony na jego ustawienia.
Często sklepy internetowe tworzymy dla lokalizacji Kielce, co daje nam łatwą decyzję odnośnie do konkurentów lokalnych. Pracując dla firm z zasięgiem na całą Polskę, musimy dobrze poznać branżę i przeprowadzić testy drożności ścieżek zakupowych oraz kosztów realizacji kampanii Ads. Oczywiście tylko, gdy klient prowadzi kampanie na sieć wyszukiwania Google z nami 🙂 .
Konkurencja naszego nowego sklepu internetowego
Poniżej przykład z analizy konkurencji dla sklepu z produktami yerba mate. Oczywiście to tylko poglądowe zdjęcie, ponieważ na analizę składa się dużo więcej czynników. Natomiast dostajemy pierwsze informacje czy rynek jest zapełniony i jaką widoczność sklepu należy zbudować przez okres 2-4 lat. To właśnie od konkurencji
zależeć będzie jaki końcowy koszt wyniesie budżet na działania w sieci. Rozmyje teraz marzenia o niedokładaniu do biznesu w początkowej fazie jego działania, tylko niektórym udaje się zerować lub wychodzić na plus w pierwszych miesiącach działalności.
Znam tylko parę firm, które odniosły szybki sukces sprzedażowy po uruchomieniu sklepu online i zrobili to tylko dlatego, że zbudowali bardzo mocną grupę na mediach społecznościowych. Dzięki takiemu podejściu przenieśli transakcję zakupu z czatów na stronę online. Podejście takie miało praktycznie zerowe straty leadów,
ponieważ jest bardzo ogromna szansa, że osoba, która korzysta z aplikacji internetowych, nie będzie mieć problemu z zakupami przez internet. Tutaj wyszło też zrozumienie potrzeb przyszłych i obecnych klientów, co zaowocuje wzrostem sprzedaży.
2Budowa sklepu
Odpowiedni dobór domeny oraz loga
Problemem najczęstszym u klientów jest dobór nazwy sklepu. Często nazwą sklepu jest produkt, a nie przyszła marka.
Polecamy zastanowić się i wyszukać krótką nazwę wpadającą szybko w ucho. Zabieg ten wpłynie pozytywnie na przyszłe zbudowanie wizerunku, co przyniesie korzyści w postaci wejść bezpośrednich na sklep i mały % pustych i niekończonych transakcji.
Liczba znaków w domenie głównej ma znaczenie z uwagi na łatwość w zapamiętywaniu użytkowników. Przykładami są „OLX”, „allegro”, „gratka”. Nazwy łatwe w zapamiętywaniu i do tego bez trudnych znaków.
Największym plusem przy sukcesie wizerunkowym firmy jest to, że można zastrzec nazwę i skontaktować się z Google jak to robią giganci. Wtedy nie można użyć nazwy naszej firmy jako fraz kluczowych w reklamach, bo jest zastrzeżona tylko do naszego użytku.
Projekt sklepu internetowego – indywidualny czy szablon
Prosty wybór tutaj nie istnieje, każda z opcji ma zalety, jak i wady. Podpowiadamy zawsze w zależności od potrzeb oraz portfela klienta. Głupio to brzmi, ale nie każdego stać na sklep za 30 000 zł a prostsze rozwiązania też dają radę. Na start przy wielu pytaniach bez odpowiedzi oferujemy rozwiązanie z szablonu, co jest dużo tańsze niż rozwiązanie dedykowane. Są spore ograniczenia co do zmian w wyglądzie i ingerencji w kod źródłowy strony, lecz przeważnie wygląd spełnia dość dobre standardy optymalizacyjne (szybkość wczytywania strony) i stosuje się do wielu sprawdzonych standardów sklepowych (koszyk i zamówienie na jednej stronie).
Wersja responsywna RWD lub AWD sklepu internetowego
2019 rok to dość nowy rozdział w dokonywaniu transakcji internetowych. Ruch mobilny na stronach i sklepach z reklam Google Ads lub innych źródeł pozyskiwania leadów wynosi 80 – 90% w zależności branży.
Na serwisach internetowych zauważamy ruch desktop i mobile wynoszący po 50% ze wskazaniem na urządzenia mobilne.
Tworzymy responsywne sklepy internetowe w dwóch technikach dla urządzeń mobile. Pierwszą popularną techniką jest Responsive Web Design, w której sklep dostosowuje się do większości znanych urządzeń i przesuwa treść do lewej krawędzi ekranu. Drugą jest Adaptive Web Design co jest mniej kosztowne, ponieważ skupiamy się na 3-4 najpopularniejszych szerokościach urządzeń i tylko dla nich w zależności od breakpoint (przeskoku, łamania) pokazujemy nasz sklep.
Google wprowadził zasadę Mobile First Index, co premiuje strony dostępne dla urządzeń mobilnych. Treści na stronie dla mobile powinny być jak najbardziej zbliżone do wersji desktop. Ma to wpływ na określenie indeksu (pozycji) witryny w wyszukiwarce Google.
Cały świat zmierza w stronę ułatwienia transakcji online z każdego miejsca na świecie. Tylko podążanie za trendami sprzedażowymi i technologicznymi zapewni stały wzrost oraz pozwoli wyprzedzić konkurencję w walce o lepsze pozycje i rozpoznawalność marki.
3Integracje
Integracje sklepu internetowego z różnymi usługami
Uruchamiamy sklep i pragniemy, aby nasi użytkownicy mieli niezbędne opcje w sklepie do poprawnej oraz szybkiej transakcji. Rozwiązania takie dają zewnętrzne systemy integrujące sklep z ich usługami.
Pierwszym ułatwieniem są szybkie płatności internetowe. Wybór operatorów takich bramek jest dość duży, najpopularniejszymi są Przeley24 oraz PayU. Wystarczy z nimi podpisać umowę na % marży od kwoty płatności i sprawdzić czy posiadają integrację z naszym systemem sklepowym.
Wiadomo, że im więcej możliwości udostępnimy użytkownikom, tym bardziej będziemy atrakcyjni. Często przy większych kwotach za produkt podłączamy jeszcze szybkie raty i tu tez trzeba podpisać umowę z jakimś pośrednikiem takich rozwiązań. Produkt, gdy kosztuje większe pieniądze niż 700 zł to już powód, aby się nad takim rozwiązaniem zastanowić.
Dostawa zamówienia jest bardzo ważnym czynnikiem dla użytkowników. Sklepy oferują dostarczenie zamówienia do 24h od zaakceptowania zamówienia lub zaksięgowania transakcji. Liczba form dostawy jest już na rynku dość duża wraz z ogromnym wyborem firm czy to przewozowych, czy to kurierskich.
Wysyłka za pobraniem jak się okazuję w większej części sklepów działa prawie z 30% popularnością, co pokazuje, że użytkownicy nie do końca ufają sklepom lub też dostawcą końcowego produktu. Warto z tej formy wysyłki nie rezygnować, bo jest dla kupujących zabezpieczeniem zakupu.
Najpopularniejsze firmy kurierskie w Polsce:
- DPD
- Pocztex
- DHL
- UPS
- InPost
- FedEx
- GLS
Część z tych operatorów oferuje jako dodatkową opłatę informację o czasie dostarczenia przesyłki i gdzie się znajduje w formie SMS do klienta. Opcja ta bardzo podoba się użytkownikom, ponieważ daje pełną informację, o której mogą się spodziewać kuriera, co zwiększa końcową satysfakcję kupującego.
Polecamy upewnić się, że wybrany operator posiada darmową integrację z systemem zarządzania treścią sklepu (CMS), aby uniknąć dodatkowych kosztów i problemów z uruchomieniem tych ważnych opcji dla użytkowników. Obecnie większość wdrożeń uruchamiamy na systemie WordPress/WooCommerce i mamy pewność co do jakości integracji.
E-mail marketing sklepu internetowego
Wchodząc na każdy niemal sklep internetowy ze sporym ruchem, widzimy sekcje z prośbą zapisu na newsletter. Dodatkowe źródło komunikacji z przyszłym lub obecnym klientem jest dość ważne. Duża część sklepów wykorzystuje tę drogę do informowania o promocjach lub konkretnych rabatach. Obecnie serwisy do wysyłania kampanii e-mail marketingowych prześcigają się w darmowych pakietach, ograniczając np. listy odbiorców do 200 – 800 użytkowników, co na start jest trudną do zapełnienia ilością.
Kampanie e-mail marketingowe są dość tanie, gdy posiadamy listę odbiorców dostosowaną do branży, dlatego jest to tak ważne, aby na sklepie umieścić formularz zapisu na newsletter z integracją z jednym z operatorów takich kampanii.
Najczęściej wykorzystywane techniki automatyzacji marketingu:
- automatyzacja e-mail np.sekwencje powitalne klienta z rabatem
- targetowanie na podstawie już zebranych danych o odbiorcy
- personalizacja z użyciem treści dynamicznych
- harmonogram wysyłki na podstawie lokalizacji, czasu rejestracji itp.
- zaawansowana segmentacja lead scoring
Wysyłanie kampanii newsletter bez odpowiednio przygotowanej formy graficznej nie ma sensu. Osoby kupują wzrokiem, więc trzeba zachęcić użytkownika do zobaczenia oferty. Szata graficzna dostosowana do oferty z wyróżnioną ceną rabatem ma szanse zadziałać, lecz trzeba mieć na uwadze spam scoring filter serwisów poczty. Nie można używać słów sprzedażowych takich jak kupić, sprzedać itp. bo zostaną wzięte za typowy spam. Unikać należy linków, gifów do nieznanych źródeł.
4Bezpieczeństwo
Opieka sklepu internetowego
Bezpieczeństwo sklepu internetowego zależy od bardzo wielu czynników. Nigdy nie ma gwarancji, że nic się nie wydarzy złego, ale można to ryzyko zminimalizować. Popularne systemy mają dość częste aktualizacje, które łatają problemy bezpieczeństwa i dodają nowe funkcjonalności. Przy systemach dedykowanych koszt wykonania jest kilkakrotnie wyższy, lecz z uwagi na użyte rozwiązania zwiększamy bezpieczeństwo znacząco (oczywiście są wyjątki). Największym plusem jest to, że brak w tym rozwiązaniu informacji o użytych technologiach, wtyczkach. Odpowiednie ustawienia po stronie serwera też mają znaczenie i doświadczeniu administratora. To od Twojego podejścia zależy czy sklep będzie działał bez problemów, więc jako klient warto się zastanowić nad powierzeniem opieki firmie znającej system sklepu. Wspominamy trochę ogólnikowo o bezpieczeństwie, bo to dość duże i skomplikowanie zagadnienie.
5E-prawo
Rodo i regulamin sklepu internetowego
Regulamin jest zabezpieczeniem i polecamy to zrobić za pomocą firmy zajmującej się sprawami prawnymi sklepów. Firma taka doradzi z pewnymi punktami w regulaminie i odradzi punkty łamiące prawa konsumenta w sieci. Odnośnie do RODO, czyli osobnym regulaminie mówiącym o przechowywaniu danych oraz anonimizacji użytkowników stron internetowych czy też sklepów, zachęcam do wydatku na firmy tylko zajmujące się tą kwestią. Kary w RODO mogą dotyczyć % kwoty od obrotu rocznego firmy.
6Wdrożenie i uruchomienie
Wdrożenie i uruchomienie sklepu internetowego
Oddając sklep internetowy, przeprowadzamy pełne testy poruszania się po stronie, składamy zamówienia testowe we wszystkich możliwych formach i sprawdzamy poprawność transakcji. Zdarza się pomoc w edytowaniu końcowych szablonów e-mail do użytkowników, aby były bardziej w stylu marki. Oddając sklep internetowy, przeprowadzamy pełne szkolenie z obsługi panelu administracyjnego w naszym biurze przy ul. Zagnańska 20/1 25-524 Kielce. Z uwagi na doświadczenie pracowników możliwe jest też szkolenie z praktycznego prowadzenia sklepu w sieci.
Sklep uruchomiony jest pod naszą obserwacją pewien okres, sprawdzamy, czy aby nie ma problemów z transakcjami lub stronami 404. Podpinamy Google Analitycs oraz zgłaszamy stronę do pierwszej indeksacji w Google Search Console dla śledzenia popularności sklepu w organicznych wynikach wyszukiwań.
Sklepy internetowe Kielce
Początki dystrybucja towarów i usług ewoluują od czasu neolitu, gdy kwitł handle wymienny. Fenicjanie wymyślając pieniądze zrewolucjonizowali ten proces. Zaczęły powstawać targowiska, które przekształciły się w gigantyczne centra targowe. Proces ewolucji handlu nieustanie trwa i od kilkunastu lat przeżywa renesans, a to za sprawą Internetu. Świat WWW otworzył przed
handlowcami, usługowcami, ale i producentami kolosalne możliwości dystrybucji. Każdy przedsiębiorca zajmujący się obrotem towarem, czy usługą musi liczy się z tym, że zignorowanie możliwości internetowych, jeśli nie pogrąży, to znacząco opóźni rozwój firmy. Nieuchronnym, więc wydaje się założenie własnej witryny handlowej.
Jak zacząć?
Od czego zacząć? Rzeczą oczywistą jest, że, żeby otworzyć sklep internetowy musimy prowadzić działalność gospodarczą. Zadbać o ofertę takiego sklepu, a więc w zależności od profilu o towar lub gotowość do wykonywania usługi. Teraz możesz zastanawiać się jak powinien wyglądać Twój internetowy sklep. Dobrze jest to
skonsultować z twórcami takich witryn. Odszukanie ich nie jest trudne, jeśli jesteś np. mieszkańcem Kielc wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę – Sklepy internetowe Kielce. Wyszukiwarka wskaże podmioty, które pomogą stworzyć naszą e-platformę zakupową.
Serwer, Oprogramowanie
Oczywistym jest, że od założenia konta na www – możemy takie konto wykupić w firmie, która podpowiedziała wyszukiwarka. Warto zwrócić uwagę na to, że takowe konto powinno posiadać, co najmniej 1 GB miejsca oraz sporą warto rocznego transferu. O funkcjach „crone”, bazie MySQL czy szyfrowania SSL – dobra agencja tworząca strony poinformuje i wyjaśni jak istotną rolę pełnią. Kolejna sprawa to serwer. Możemy opłacić serwer dedykowany i to jest sugerowane rozwiązanie inne, bardziej kosztowne i opłacalne jedynie przy olbrzymich sklepach internetowych – to postawienie własnego serwera, wiąże się to jednak z kłopotem jego konfiguracji, utrzymania i administracji, na początku internetowego handlu – odradzamy.
Jako administratorzy witryny, musimy zastanowić się nad dobrym oprogramowaniem do naszego sklepu – specjaliści wskazani przez wyszukiwarkę po wpisaniu frazy wspomnianej już – Sklepy internetowe Kielce , podpowiedzą jakiego najlepiej użyć, lub stworzyć.
Tworząc takie oprogramowanie, samemu decydujemy o wszystkich jego funkcjonalnościach, niestety jest to droższe. Tańszym rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowych rozwiązań (np. Magento, OpenCart, osCommerce, PrestaShop, VirtueMart), które Do tego szata graficzna sklepu i „spięcie” tego razem.
Domena – Adres internetowy sklepu
To niestety nie koniec. Równie kluczową rolę odgrywa dobry wybór domeny sklepu – to ona między innymi, będzie stanowiła o popularności strony. Do sprawnego funkcjonowania sklepu potrzebne są jeszcze dwie rzeczy, a mianowicie – popisanie umów z firmami kurierskimi oraz stworzenie dobrego, wygodnego systemu płatności – w tym również pomogą dobrzy specjaliści z agencji, którą
np. kielczanie znajdą w Internecie po wpisaniu rzeczonego już hasła – Sklepy internetowe Kielce.
Z takim zapleczem, możemy bez przeszkód i dużymi szansami na sukces rozpocząć handel w sieci.
Życzymy powodzenia.
Zapraszamy
do kontaktu
(48) 506 450 201
(41) 313 53 53
ul. Warszawska 113/3
25-541 Kielce
Pn – Pt 8.00 – 16.00